W Krainie Tysiąca Wysp czeka na turystów więcej możliwości wypoczynku niż otoczonych ze wszech stron wodą lądów. Warto tu odkryć niepowtarzalny urok chorwackich parków narodowych, odwiedzić nastrojowy Split, Riwierę Makarską, Zagrzeb, zawitać do najmniejszego miasta świata – Humu, zobaczyć najpiękniejszy zachód słońca na świecie – w Zadarze, podążać śladami bohaterów „Gry o tron” (w serialu „występowały” m.in. Dubrownik, wyspa Lokrum i Park Narodowy Krka) czy plażować beztrosko w otoczeniu lazurowych wód i gór. Na wakacjach w Chorwacji można z łatwością znaleźć swój sposób na wypoczynek idealny. A nawet kilka sposobów.

Chorwacja
Park Narodowy Jezior Plitwickich

Piękno narodowe – parki przyrody

Myślisz „parki narodowe” – mówisz „Chorwacja”. Parki narodowe to jedna z największych atrakcji turystycznych kraju.
Jest tu ich aż osiem! Wszystkie zachwycają naturalnym pięknem.

Chorwacja
Park Narodowy Jezior Plitwickich
Park Narodowy Jezior Plitwickich

To najbardziej znany chorwacki park narodowy. Jego niezwykłość została doceniona przez UNESCO – park znalazł się
na światowej liście dziedzictwa przyrodniczego. Można go zwiedzać kilkoma różnymi trasami, biegnącymi wokół 16, połączonych wodospadami (o wysokości do 78 m!), jezior krasowych.

Chorwacja
Park Narodowy Krka
Park Narodowy Krka

To aż 109 km kwadratowych bujnej zieleni, bajkowych jezior, wodospadów, kaskad i bystrzyn. Park znajduje się w dolnym biegu rzeki Krka.

Chorwacja
Wyspy Kornati
Park Narodowy Kornati

To ponad 150 małych wysp (w tym 89 objętych ścisłą ochroną) o fantazyjnych kształtach, strukturach reliefowych
i imponujących klifach (osiągających nawet 80 m wysokości!), rozmieszczonych na 234 km kwadratowych.

Chorwacja
Brijuni
Park Narodowy Brijuni

Park ze swoimi 14 pięknymi wyspami na zachodnim wybrzeżu Chorwacji uchodzi za raj na ziemi.

Chorwacja
Park Narodowy Mljet
Park Narodowy Mljet

Zajmuje jedną trzecią powierzchni wyspy Mljet – uznanej za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na Ziemi.

Chorwacja
Park Narodowy Risnjak
Park Narodowy Risnjak

Słynie z różnorodności klimatycznej. Zbiegają się tu wpływy klimatu morskiego i śródlądowego. Dzięki temu można natrafić tu na wiele unikatowych gatunków zwierząt i roślin.

Chorwacja
Starigrad-Paklenica i góry Velebit
Park Narodowy Paklenica

Tu morze spotyka się z górami. Park jest atrakcyjny przede wszystkim ze względu na swoje położenie. Znajduje się na terenie południowo-wschodniej części największego chorwackiego pasma górskiego – Velebit, które przecinają dwa imponujące kaniony. Ich pionowe i wysokie skały znajdują się przy samym morzu – widoki nie do zapomnienia.

Chorwacja
Góry Velebit
Park Narodowy Welebitu Północnego

To najmłodszy chorwacki park narodowy. Obejmuje on 109 km kwadratowych północnej części pasma górskiego Velebit. Znajduje się tu jedna z najgłębszych jaskiń na Ziemi – Lukina Jama (1392 m).

Chorwacja
Grillowane kalmary ze szparagami i ziemniakami

Wino, jedzenie i śpiew – Chorwacja od kuchni i piwniczki

Wakacje w Chorwacji to jedna wielka biesiada! Turyści uwielbiają tutejszą kuchnię i chwalą znakomite wino. Chorwackie jedzenie jest różnorodne – na wybrzeżu królują dania z ryb i owoców morza, w restauracyjnych kartach widać włoskie wpływy, zaś w głębi lądu dominuje kuchnia środkowoeuropejska – pieczone i duszone mięsa, faszerowane warzywa i ciasta z kremem. Doskonałym uzupełnieniem każdego posiłku będzie kieliszek rakii (mocnego alkoholu z owocowym lub ziołowym akcentem) bądź wina. Najsłynniejsze winne trunki to: biała Malvazija i czerwony Teran z Istrii, Viska Vugava z wyspy Vis, Vrbnicka Zlahtina z wyspy Krk oraz dalmackie wino Plavac Mali. W górzystym regionie Lika z Jeziorami Plitwickimi warto spróbować śliwowicy.

A co można usłyszeć podczas rozkoszowania się chorwackimi specjałami? Chociażby melodie dalmatyńskich klap,
czyli wykonywanych a capella miłosnych pieśni.

Chorwacja
Wyspa Galesnjak

Kraj 1244 wysp

„Unia Europejska bogatsza o 1244 wyspy” – promowała się Chorwacja, gdy wstępowała do UE. I niema w tym haśle ani trochę przesady – tutejsza linia brzegowa to unikat na skalę światową. U wybrzeży Chorwacji rozsiane są urokliwe wyspy
i wysepki, z których zaledwie nieco powyżej 60 jest zamieszkałych. Sześć największych – a zarazem najpopularniejszych – wysp to Cres, Krk, Brač, Hvar, Pag i Korčula.

Na wyspie Brač mieści się słynna ruchoma plaża w kształcie rogu – Zlatni rat, zmieniająca swoje ułożenie zależnie
od kierunku wiejącego wiatru.

Chorwacja
Stare Miasto Korčula, wyspa Korčula

Warto odwiedzić także majestatyczną Korčulę – miejsce urodzenia Marco Polo. Co ciekawe, układ ulic na wyspie ma kształt rybiego szkieletu.

Chorwacja
Miasto Hvar, wyspa Hvar

Niezapomniane wrażenia czekają także na bajkowej wyspie Hvar, znanej jako Wyspa Lawendy.

Swoim niepowtarzalnym charakterem zachwyca również wyspa Krk – kolebka piśmiennictwa i chorwackiej kultury.

Chorwacja
Dubrownik

Z Dubrownika do Splitu

Dubrownik – Perła Adriatyku i jedno z najpiękniejszych miast chorwackiego wybrzeża. Jego historia sięga VII w. Miasto przyciąga amatorów zabytków, dobrego jedzenia, piaszczystych plaż i krystalicznej wody. Najciekawsze dubrownickie atrakcje to: ulica Stradun zwana ze względu na swoją lśniącą powierzchnie „ulicą-salonem”, Pałac Rektorów, gotycki klasztor Franciszkanów, renesansowy kościół św. Zbawiciela, studnia Onofrio, liczne twierdze, baszty, bramy i wieże.

Chorwacja
Split

Wart odwiedzenia jest także nieco mniej popularny od Dubrownika Split. To drugie co do wielkości miasto Chorwacji zachwyca piękną starówką z pałacem cesarza rzymskiego Dioklecjana z III w., klasztorem i kościołem św. Frane oraz starym kościołem św. Nikola. Między morzem a starówką rozciąga się Obala Hrvatskog, urokliwa promenada pełna palm wiodących do przystani oraz dworca.

Chorwacja
Makarska

Chorwacja – dojazd. Samolotem, samochodem, a może autokarem?

Dojazd samochodem to świetny wybór dla ceniących podróżowanie własnym tempem. Na dotarcie do Chorwacji autem trzeba przeznaczyć ok. doby – oczywiście wszystko zależy od wybranej trasy i destynacji. Przykładowo z Krakowa
do Zagrzebia jest tylko 847 km, a z Warszawy do miasta Krk odległość wynosi już ok. 1215 km. Najszybciej nad Adriatyk można dojechać przez Czechy, Austrię oraz Słowenię. Jeśli startujemy z północnej Polski, powinniśmy zmierzać także
ku Austrii i Słowenii, ale przez Niemcy. Na Chorwację można dojechać również przez Słowację i Węgry, jednak trzeba się liczyć z gorszym stanem dróg w tych krajach. Samochodem opłaca się najlepiej jechać w większej grupie. Warto pamiętać, że dojazd autem gwarantuje pełną swobodę i wygodę poruszania się na miejscu.

Najszybszym i najbardziej komfortowym sposobem dotarcia do Chorwacji jest z pewnością podróż samolotem. Czas lotu wyniesie jedynie ok. 3 godzin, ale za bilet w obie strony zapłacimy co najmniej kilkaset złotych (w sezonie może to być nawet 2 tys. zł). Do Chorwacji można dolecieć bez przesiadek z Warszawy, Gdańska i Katowic.

Chorwacja
Rovinj

Choć autokary kursują do Chorwacji z wielu polskich miast, podróż autobusem nie jest polecana ze względu na swoją długość i niski komfort. Dodatkowo koszty przejazdu autokarem wyniosą mniej więcej tyle, ile podróż samochodem – warto zatem zastanowić się nad wyborem auta.

W Chorwacji trudno się nie zakochać. Można tu znaleźć wszystko: góry stykające się z krystalicznie czystym morzem, turkusowe jeziora okraszone zachwycającymi wodospadami, palmy, większe wyspy i małe wysepki… Perła Adriatyku zachwyca różnorodnością, pięknem, słońcem, kuchnią. Ten mały kraj na wielkie wakacje (jak mawiają sami Chorwaci) można odkrywać na tysiące sposobów.

Zobacz ciekawe oferty pobytów w Chorwacji

Wyślij komentarz