Mamy to szczęście, że w obrębie jednego kraju, możemy korzystać z gór, z morza, z lasów i z jezior. Mamy piękne miasta z historią, mamy także malownicze wioski, w których można zobaczyć, jak wygląda proste życie, a dziecku wyjaśnić, że mleko, zanim znajdzie się w kartonie, najpierw produkowane jest przez krowę.

Ale wakacje stały się okresem, kiedy wszystkie miejscówki, od południa, po północ, z wschodu na zachód, są po prostu przepełnione turystami – takimi jak i my.

Znalezienie dobrego, czystego i spokojnego miejsca na wakacyjny urlop, staje się coraz większym problemem. Trudno się dziwić temu zjawisku: pracujemy i żyjemy szybko, na pełnych obrotach, więc mając do dyspozycji wolny tydzień czy dwa, chcemy ciszy i spokoju. Kraków odpada – to miasto już od dawna stanowi punkt wakacyjnych wojaży nie tylko Polaków, ale także Europejczyków z innych krajów. Bałtyckie plaże? Gdy tylko prognozy pogody informują, że nadchodzi kilka ciepłych dni, to wszystkie drogi od Kaszub pod wybrzeże, zaczynają być zakorkowane. Góry? Tłok.

Pozwól, że pokierujemy Cię w nieco inne miejsce. Mazury nigdy nie traciły na popularności, ba – z każdym rokiem coraz więcej osób docenia te miejsca, ale my w Krainie Tysiąca Jezior wybierzemy dla Ciebie te, które nie są zatłoczone. To właśnie tam znajdziesz spokój, dzikość przyrody, bez towarzystwa innych podróżników.

Oto nasze typy!

mazury-jeziora

Jezioro Czyste

Serio, naprawdę jest czyste. Ma wodę najbardziej przejrzystą w całym regionie. A do tego prowadzi do niego niezbyt często oblegana droga, co sprawia, że masz kontakt z absolutną dziczą. Zero cywilizacji, a warunki i widoki – zachwycające.

mazury-jeziora

Jezioro Jegocin

Jezioro Jegocin, mimo sąsiadowania z wielkimi Śniardwami, stoi na uboczu, jeśli chodzi o kierunki wypraw typowego Polaka. Typowy Polak ruszy nieco bardziej na północ, a Tobie sugerujemy, byś ustawił GPS właśnie na okolice Jeziora Jegocin. Bez ośrodków, wypożyczalni, bez pani Helenki, bez Nowaków i ich 3 dzieci. Znajdziesz tu miejsce na oddech.

Jezioro Wuksniki

Mijasz Ostródę, Olsztyn, pędzisz w stronę Miałkowa. W tych właśnie okolicach znajduje się Jezioro Wuksniki – najgłębsze jezioro Pojezierza Mazurskiego. Ma 67 m i… objęte jest strefą ciszy.

mazury-jeziora

Jezioro Leleskie

Jezioro Leleskie to kolejne z tych „głębokich” – także idealne dla zapalonych nurków. Znajdziesz tu piaszczyste plaże – wiele z nich jest dzikich.

mazury-jeziora

 

Jezioro Bielsko

Czysta woda i ciągle dzikie plaże – takie właśnie są okolice tego jeziora. Przyroda, cisza i nawet do 23 m głębokości wody. Praktycznie bez turystów. W okolicy bogaty w jagody i grzyby las. To także idealne miejsce do szusowania na rowerze.

mazury-jeziora

Jezioro Krzemno

Nazywane jest „Perełką” Pojezierza Drawskiego. Czysta woda i piaszczyste dno, bardzo urozmaicona linia brzegowa i… brak ośrodków wypoczynkowych w okolicy. Miejsce idealne dla wędkarzy i nurków.

Jezioro Budzisławskie

Niezbyt duży akwen z czystą wodą i pięknym dnem. Idealne miejsce do plażowania, a także do pływania na kajakach. Idealne również do nurkowania i spokojnego wypoczynku – bez większego sprzętu wodnego, bez żaglówek i szaleństw.

mazury-jeziora

Piłakno

Piękne jezioro o krystalicznie czystej wodzie, zachwycające zarówno na brzegu, jak i pod wodą. Jedno z najgłębszych jezior na Pojezierzu Mazurskim. Na zachodnim brzegu znajdziesz pozostałości po osiedlu z wczesnej epoki żelaza, a pod wodą – kurhany zachodniobałtyjskie.

Gołdopiwo

Mniej popularne jezioro, bardzo piękne i duże, idealne na wakacje w ciszy i spokoju. Dobre także do uprawiania sportów wodnych. Znajduje się w strefie ciszy, więc pływać na nim mogą jedynie łodzie, które nie posiadają silnika. Znajdziesz tu miejsca biwakowe, kajaki, ale bez zbędnego hałasu i natłoku.

Wybierając się w dzicz, pamiętaj, że dobrze jest się przygotować na każdą ewentualność. Ciche i spokojne regiony, wyludnione i pozbawione turystów, to idealne miejsce do relaksu, ale… dzikie, niestrzeżone plaże potrafią być niebezpieczne. Słabe lub zerowe zaplecze turystyczne także może zrodzić problemy. Ale wierzymy, że jesteś osobą świadomą, a tego typu dyskomfort nie jest dla Ciebie problemem. Ba! Może właśnie okaże się wyzwaniem, któremu warto sprostać?

Wracając do tematu: tak, są jeszcze piękne, nieoblegane przez turystów miejsca na Mazurach. Znajdziesz w nich ciszę, spokój, nieokiełznaną przez człowieka naturę. To idealne miejsca do nurkowania i pływania kajakiem, do spacerów po lesie, do jeżdżenia na rowerze. Ładują one energię na cały rok i bardzo od siebie uzależniają.

Poza tym, taki kontakt z dziką naturą, z dala od wygody, od zasięgu, krzykliwych banerów, zachęcających, by właśnie w tym miejscu zostawić pieniądze, uczy pokory w stosunku do tego, co bardzo ważne. Weź koc, dobrą książkę, coś do zjedzenia. Nie bierz słuchawek i muzyki. Wsłuchaj się w to, co da Ci natura: w śpiew ptaków, szum drzew i wody. Nurkuj, pływaj, spaceruj, zbieraj grzyby i jagody – jeśli przygotujesz z nich przetwory, to w zimie przypomną Ci o tych wyjątkowych wakacjach.

Gdy już znajdziesz swoje miejsce wśród dzikich terenów nad mazurskimi jeziorami, pozostaw je czyste.

Zobacz oferty hoteli i pensjonatów na Mazurach na Travalia.pl

Wyślij komentarz